bg_image

Projekt Work Ability Management

Projekt strategického partnerstva Erasmus+ „Work Ability Management“ (WAM) sa zameriava na riešenie problematiky podpory zamestnávania (nielen) starnúcich pracovníkov prostredníctvom koncepcie pracovnej schopnosti.

Hlavným aspektom projektu je sociálne začleňovanie, aktivity smerujúce k podpore pracovnej schopnosti zamestnancov i osôb aktuálne nezamestnaných, k odstráneniu vekovej diskriminácie u starnúcich zamestnancov, podporujú rovnosť žien a mužov a hľadajú nové inovatívne prístupy na udržiavanie vlastného zamestnania prostredníctvom vzdelávacích a poradenských aktivít.

Tým odborných pracovísk podieľajúcich sa na realizácii projektu
Hlavný cieľ

Hlavným cieľom projektu je prepojiť odborné európske pracoviská, ktoré sa zaoberajú problematikou pracovnej schopnosti a age managementom, vzájomne zdieľať používané metódy a spoločne vyvinúť nové produkty so zameraním na individuálne potreby zamestnaných aj nezamestnaných osôb, vrátane podpory digitálnych technológií.

Cieľová skupina

Hlavnou cieľovou skupinou projektu sú lektori/poradcovia/facilitátori a ďalší experti pôsobiaci v oblasti vzdelávania dospelých a kariérového poradenstva.

Výstupy projektu

Publikácia uvádza popis metód, nástrojov dobrej praxe, vyučovacích metód, vzdelávacích programov a analytických nástrojov partnerských organizácií v oblasti podpory pracovnej schopnosti vrátane oblasti poradenstva vo všetkých zapojených krajinách.

Metodika na riadenie pracovnej schopnosti pre cieľovú skupinu osôb zamestnaných alebo zvažujúcich zmenu profesie.

Metodika na riadenie pracovnej schopnosti pre cieľovú skupinu osôb nezamestnaných.

Webová aplikácia

www.digikouc.sk

Cieľom webovej aplikácie na ktorej sa práve nachádzate je mapovať potenciál človeka, podporovať učenie a plánovanie a učiť ho riadiť zmenu profesie.

Všetky projektové výstupy sú preložené do všetkých jazykov zapojených partnerských krajín aj do angličtiny a sú voľne k dispozícii všetkým záujemcom na stiahnutie.

V oblasti dlhodobého dopadu je cieľom projektu vytvoriť podmienky pre rozšírenie koncepcie pracovnej schopností a age managementu ako možného nástroja na riešenie starnúcej populácie počas pracovného života, tak ako sa to podarilo vo Fínsku.

Age Management z.s.

Nezisková organizácia Age Management z.s. vznikla v roku 2013 v súvislosti s realizáciou medzinárodného česko-fínskeho projektu „Stratégia Age Managementu v Českej republike“, ktorý realizovala Asociácia inštitúcií vzdelávania dospelých ČR (AIVD ČR) a ktorého zahraničným partnerom bol Fínsky inštitút pracovného zdravia (Finnish Institute of Occupational Health – FIOH) ). Práve tento realizovaný projekt koncept pracovnej schopnosti a age manažmentu do Českej republiky priniesol a odborní pracovníci projektu sa rozhodli v tejto práci pokračovať a tieto metódy ďalej rozvíjať, propagovať a využívať. Hlavným cieľom organizácie je teda podpora rozvoja konceptu pracovnej schopnosti na vedeckých základoch, jeho publicita a prenos dobrej praxe zo zahraničia.

Age Management z.s. sa venuje najmä realizácii vzdelávacích aktivít, publikačnej činnosti a aktivitám v oblasti age manažmentu. V roku 2016 bol realizátorom medzinárodného projektu „Platform for Age Management with V4 Countries“ (no. 21520128) za podpory Visegrad Fund, v spolupráci s partnerskými organizáciami na Slovensku, v Poľsku a v Maďarsku. Od svojho vzniku organizácia úzko spolupracuje s Finnish Institute of Occupational Health (FIOH), najmä pri realizácii merania pracovnej schopnosti pomocou metódy Work Ability Index. V roku 2016 sa podarilo od FIOH do ČR prevziať metódu programu „Towards Successful Seniority“ a preškoliť lektorov tohto programu v ČR aj v SR. Pre potreby vstupného auditu age manažmentu pracovníci spoločnosti následne vyvinuli sken jednotlivých pilierov, ktorý číselne vyhodnotí úroveň napĺňania v jednotlivých oblastiach. V roku 2019 boli pracovníci spoločnosti preškolení na používanie metód Personal & Company Radar.

Pracovní tým

about

Mgr. Ilona Štorová

img

Absolventka odboru Andragogika Univerzity Palackého v Olomouci. Dlhodobo pôsobí v oblasti vzdelávania dospelých, zameriava sa na andragogiku a projektový manažment so zameraním na rozvoj ľudských zdrojov. V rokoch 2010-2012 pôsobila ako vedúca medzinárodného projektu „Stratégia Age Managementu v Českej republike“ v spolupráci s Fínskym inštitútom pracovného zdravia so sídlom v Helsinkách. Aktivity projektu priniesli do ČR metódy age manažmentu a koncept pracovnej schopnosti. Projekt bol ocenený Národnou cenou kvality ČR za podporu age manažmentu v ČR. V rokoch 2013-2015 viedla medzinárodný projekt „Implementácia Age Managementu v Českej republike“, ktorý realizovala Asociácia inštitúcií vzdelávania dospelých ČR, o. s. v spolupráci so spoločnosťou Blik op Werk v Holandsku. V súčasnej dobe je predsedníčkou Age Management z.s., prezidentkou Českej asociácie age managementu z.s.

about

Jan Dobeš

img

Absolvoval Pedagogickú fakultu Karlovej Univerzity, odbor psychológie a špeciálna pedagogika. Dlhodobo sa jeho pracovné pôsobenie zameriava na niekoľko oblastí. Prvý je pomáhajúci sektor, predovšetkým sociálna oblasť a práca v sociálnych službách na pozíciách poradcu, koordinátor a lektor vzdelávania pre sociálnych pracovníkov a pracovníkov v sociálnych službách. Je súkromným poradcom a psychoterapeutom v oblasti detskej a rodinnej psychoterapie a poradenstva. Od roku 2012 sa pracovne zaoberá oblasťou demografickej zmeny v súvislosti s princípmi age managementu pre profesijný rozvoj a udržateľnosť, ako na úrovni zamestnancov, tak na úrovni systému riadenia a vedenia ľudí vo firmách. Spolupracuje so spoločnosťou Age management, z.s. a je zakladajúcim a štatutárnym členom národnej Asociácie age manažmentu v Českej republike. V projekte Work Ability Management (WAM) má na starosti predovšetkým vznik a vývoj internetovej platformy Digitálny kouč, ktorá je jedným z hlavných výstupov celého projektu, financovaného z Európskeho projektu Erasmus plus.

NEMZETI NÉPEGÉSZSÉGÜGYI KÖZPONT (NNK)

Národné centrum verejného zdravia (NNK) a jeho Oddelenie zdravia pri práci (NNKJ-MFF)

Centrum (NNK) je štátny odborný inštitút pri Ministerstve ľudských zdrojov (EMMI), ktoré je zodpovedné za zdravie. Úloha centra sa rozširuje na širokú škálu otázok verejného zdravia: pracovné a životné prostredie, radiácia, výživa a kozmetika, zdravie detí, chemická bezpečnosť, podpora zdravia, epidemiológie a správa zdravotnej starostlivosti.

Predchádzajúce inštitúcie terajšieho Odboru zdravia pri práci (NNK-MFF) boli založené v rokoch 1933 a 1949. Národný inštitút zdravia pri práci hral rozhodujúcu úlohu pri implementácii zásad európskeho zdravia pri práci pre Maďarsko. Vo svojej súčasnej podobe vykonáva NNK-MFF úlohy v oblasti vedeckého výskumu, zdravotníctva, vzdelávania, organizácie a odborného dozoru a poskytuje odborné znalosti pre tvorbu vnútroštátnych a európskych politík. Najdôležitejšími úlohami oddelenia sú v týchto špecializovaných oblastiach identifikácia zdrojov chorôb z povolania, včasná detekcia týchto chorôb, zdravotný dohľad, biologický monitoring a monitorovanie expozície pracovného prostredia a hodnotenie práceschopnosti. Zamestnanci oddelenia pokrývajú široké spektrum odborných znalostí a sú aktívnymi prispievateľmi do mnohých medzinárodných odborných organizácií. Podieľajú sa na práci niekoľkých národných a medzinárodných pracovných skupín a projektov.

Pracovní tým

about

Ferenc Kudász

img

je špecialistom na pracovné lekárstvo, pracuje v Oddelení ochrany zdravia pri práci Národného strediska verejného zdravia (NNK) S Indexom pracovnej schopnosti začal pracovať v roku 2008 a odvtedy metodológiu propaguje v rôznych národných a medzinárodných sieťach pre ochranu zdravia pri práci. , bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a ergonómii.

about

Edina Gábor

img

je kouč a tréner na voľnej nohe, psychológ podpory zdravia. Sedem rokov bola generálnou riaditeľkou Národného inštitútu podpory zdravia (OEFI). Poskytuje individuálne a skupinové školenia, koučovanie, programy podpory zdravia na pracovisku a programy riadenia psychosociálnych rizík pre klientov z rôznych prostredí. Je členkou predstavenstva profesionálnej mimovládnej organizácie „Asociácia pre zdravšie pracovisko“ (EMEGY).

Arbeit und Zukunft e.V.

Arbeit und Zukunft e.V. (Work and Future) je registrované neziskové združenie, založené v roku 2001. Celkovo asi s dvadsiatimi členmi z Rakúska a Nemecka je organizácia sietí vedcov, konzultantov a odborníkov z odborov ergonómie, ochrany zdravia pri práci, dizajnu práce, výskumu práce, zdravotníctva a ďalších . Organizácia realizuje národné a medzinárodné projekty výskumu a vývoja financované z verejných zdrojov. V rámci koncepcie pracovnej schopnosti sa uplatňuje transdisciplinárny a participatívny prístup. Väčšina členov má skúsenosti s poradenstvom pre podniky. Najčastejšie používanými poradenskými nástrojmi sú Arbeitsbewältigungs-Coaching (ab-C®) (Work Ability Coaching) vrátane indexu pracovnej schopnosti (WAI), Personálneho a Firemného Radaru (WAI 2.0) a profesijného rozvoja orientovaného na fázy života primerane veku a starnutiu.

Pracovní tým

about

Alexander Frevel

img

Zodpovedná osoba Alexander Frevel vyštudoval sociológiu a ekonómiu. Je zástupcom generálneho riaditeľa AuZ. Od roku 1980 vykonal asi 80 výskumov a viac ako sto konzultačných projektov. Okrem výskumnej činnosti radí firmám a organizáciám v oblasti strategickej personálnej politiky a preventívneho návrhu práce. Nástroje ako „koučovanie pracovnej schopnosti“ (pomocou indexu pracovnej schopnosti; v približne 50 spoločnostiach), „osobný a firemný radar“ (pomocou indexu pracovnej schopnosti 2.0; 11 procesov v 6 spoločnostiach) a „primerané veku a orientované na životný priebeh kariérnej cesty“ (asi v 30 podnikoch). Na tieto poradenské nástroje vykonáva školiace aktivity.

Slovenská asociácia age managementu o.z. (SAAM)

Slovenská asociácia age managementu, o. z. (SAAM) vznikla na prelome rokov 2016 a 2017 spojením síl odborníkov z oblasti vzdelávania dospelých, ktorí sa téme age managementu venovali v rôznych menších národných a medzinárodných projektoch.

Poslaním asociácie je na základe dobrovoľnosti a profesionálneho záujmu združovať organizácie (právnické a fyzické osoby), ktoré pomáhajú a majú záujem o problematiku age manažmentu v rámci svojej činnosti.
Cieľom asociácie je aktívne vstupovať do personálnej oblasti, pomáhať organizáciám a ich zamestnancom pripravovať sa na zmeny, podporovať ich konkurencieschopnosť a udržateľnosť slovenského hospodárstva v súvislosti s demografickými zmenami.

Zámerom SAAM je predovšetkým:

podporiť zmenu postojov k veku, boj proti vekovým stereotypom a vekovej diskriminácii,
zvyšovať prestíž a autoritu konceptu agemanagementu,
rozvíjať spoluprácu s príslušnými subjektmi na národnej a medzinárodnej úrovni v oblasti výmeny skúseností a prenosu dobrej praxe,
organizovať a realizovať konferencie, školenia, diskusné fóra s cieľom podporiť osvetu – informovanosť a vzájomnú výmenu skúseností, udržiavať odborné a osobné kontakty medzi asociáciou a ďalšími organizáciami, spolupracovať s médiami.

Pracovní tým

about

Ilona Hegerová

img

Vyštudovala Pedagogickú fakultu v Nitre, pracovala 15 rokov ako učiteľka na základnej škole. Po zmene bydliska využila ponuku začať pracovať v oblasti odborného školstva a neskôr na personálnych útvaroch v oblasti vzdelávania dospelých. Absolvovala kurzy Open University – Riadenie ľudí a Efektívny manažér. Po strate zamestnania sa nakoniec rozhodla v roku 2000 založiť spoločnosť Vzdelávacie a konferenčné centrum INTENZÍVA, s.r.o. Okrem vzdelávania dospelých organizuje aj konferencie pre HR manažérov a špecialistov. Pretože podnikať začala až vo vyššom veku, začala sa zaujímať o problematiku starnutia, o možnosti pracovať do vyššieho veku a aktivitách s tým spojených. Hľadala inšpiráciu na tému na konferencii, ktorú našla u českých partnerov V roku 2013 prvýkrát zahrnula do programu konferencie HR Salon tému o age manažmente. Následne založila v roku 2014 združenie Age management o.z. av roku 2016 sa stala spoluzakladateľkou Slovenskej asociácie age managmenetu o.z., kde pracuje ako dobrovoľníčka vo funkcii riaditeľky. V spolupráci s partnermi z ČR zapojila asociáciu do projektu Erasmus+. Pokračuje v organizovaní konferencie Age Management SALON, rôznych diskusných fór, školení so zámerom podporovať povedomie o koncepte age manažmentu v SR. Pomáha zapojiť asociáciu do Národného programu aktívneho starnutia 2022-2030.

Blik op Werk (BoW)

V Holandsku je jednou z vedúcich organizácií zaoberajúcich sa problematikou agemamagementu Blik op Werk (BoW, „Pohľad na prácu“), čo je nezávislá organizácia venujúca sa udržateľnej zamestnateľnosti a kvalite práce. BoW podporuje odborníkov a organizácie v zlepšovaní kvality práce a odbornej činnosti. Pre Holandsko je BoW výlučným národným držiteľom licencie na meranie indexu pracovnej schopnosti a od roku 2008 spravuje databázu WAI.

V Holandsku môžu špecializované súkromné ​​spoločnosti na zlepšenie pracovných podmienok (tzv. Arbo-diensten) získať od spoločnosti BoW sublicenciu na zlepšenie svojich služieb pre zamestnávateľov a zamestnancov. Používajú WAI a zdieľajú výsledky s BoW. Vďaka tomu má BoW databázu obsahujúcu od roku 2008 viac ako 400 000 dotazníkov. Pre štúdium vývoja pracovnej schopnosti v Holandsku je táto databáza dôležitým zdrojom informácií. BoW každý rok tvorí analýzu vývoja a zmien pracovnej schopnosti v Holandsku.

Jej cieľom je poskytnúť prehľad o výzve starnutia pracujúcej populácie v Holandsku a spôsobe, akým sa na riešenie tejto výzvy používa koncept pracovnej schopnosti.

Pracovní tým

about

Robertjan Uijl

img

Blik op Werk je držiteľom licencie indexu pracovnej schopnosti (WAI) v Holandsku a odovzdáva licenciu službám bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a ďalším spoločnostiam zameraným na vedenie a podporu zamestnávateľov a zamestnancov. BoW tiež spravuje databázu WAI a vydáva výročnú správu o pracovnej kapacite v Holandsku. Robertjan Uijl je riaditeľom Blik op Werk a vo všeobecnosti sa podieľa na WAI a na ďalšom vývoji indexu pracovnej schopnosti najmä v Holandsku.

about

Peter Langedijk

img

Peter Langedijk je vedúcim projektu a špecialistom Blik op Werk v oblasti pracovnej kapacity, správcom databázy a podieľa sa aj na analýze dát WAI v Holandsku a na vývoji nových dotazníkov.